https://instagram.com/ev.fed/ Evfed
HABERLER
PAGDER Üyesi, İSO 500’deki İşletmelerin Satışları 9,4 Milyar TL’yi Aştı!


haberdetay-resim

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk GÜLSÜN, İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesindeki plastik ve kauçuk işletmelerinin durumunu analiz eden PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu) raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Selçuk GÜLSÜN: İSO 500’deki işletmelerimizin satışları 9,4 milyar TL’yi aştı!

Listeye giren plastik işletmelerinin satış büyümesi diğer sektörler ortalamasının üzerinde diyen Gülsün, üretimden satışlarda %43.8 veciroda %38 büyüme olduğunu ifade etti.

PAGDER Başkanı Selçuk GÜLSÜN raporda dikkat çekici noktaları şu şekilde sıraladı:

Pozitif göstergelerin arka planına yönelik açıklamalarını sürdüren GÜLSÜN, “Bildiğiniz üzere 2015 ve 2016’da yurtiçi satış büyümesi ile yola devam edilmişti, 2017’nin farkı dünya pazarlarındaki toparlanma oldu” dedi. Bu doğrultuda GÜLSÜN, ihracat pazarlarımıza verilen önemin ve ilişkilerimizin güçlü seyretmesinin oldukça kritik olduğunu ifade etti. Sevindirici bir diğer gelişmenin istihdam tarafında meydana geldiğini belirten PAGDER Başkanı, plastik işletmelerinin ilk 500 içinde istihdam büyüklüğünden aldığı payın 0.8’den 1.1’e çıktığını söyledi.   

Gülsün: “Plastik Sanayicisi Güçlükleri Aşarak Nitelikli Katkıya Devam Ediyor”

 

 

Plastik sektörünün orta-yüksek teknoloji açısından stratejik önemini gösterdiğini dile getiren Gülsün: “otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik, inovatif ambalaj gibi birçok sektörün girdi tedarikçisi olan plastik sektörünün imalat sanayinin orta-yüksek teknolojiye evrilmesinde kritik bir rol üstlenmeye devam edeceği görüyoruz” dedi. Bununla birlikte, 2018 yılında döviz kuru dalgalanmalarının ve faizdeki hareketlerin girdi maliyetleri kadar finansman giderlerine yapacağı etkiyi sınırlamalıyız diyen PAGDER Başkanı Selçuk GÜLSÜN: “yalnız plastik işletmelerinin değil imalat sanayinin genelinin borçlarının özkaynaklarına oranı noktasında iyileşmeye ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. 2017’yi başarılı bir şekilde geçirmişken, 2018’de yeni şartların masada yer aldığını görüyoruz” dedi. GÜLSÜN sözlerine şu şekilde devam etti: “bu yüzden her işletmenin yeni şartlara adaptasyonu açısından bir oyun planına ihtiyacı var. Kırılganlıkları aşabilmek için gerekirse üretim deseninde ve gerekirse yeni pazar açılımları gibi yapısal önlemlerle hareket etmekte fayda görülüyor”. 

Listede 12 Dernek Üyemiz Var

Listede yer alan Adopen, Borsan Kablo, Ege Profil, Elif Plastik, Georg Fischer, Korozo, Köksan, Naksan, Prometeon (Türk Pirelli), Ravago, Sarten Ambalaj ve Vatan Plastik’in üyeleri olduğunu ifade eden Selçuk GÜLSÜN, “Türkiye sanayine gerek üretimleri gerekse istihdamları ile büyük değerler katan üyelerimizi canı gönülden kutluyorum” dedi. 

 

İSO İlk 500 Plastik ve Kauçuk Sektör İşletmeleri (2017)

56 BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş.

88 Goodyear Lastikleri T.A.Ş.

95 Petlas Lastik San. ve Tic. A.Ş.

96 Köksan Pet ve Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

135 Prometeon Turkey Endüstriyel ve Ticari Lastikler A.Ş.

161 Korozo Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

199 Ege Profil Tic. ve San. A.Ş.

230 Naksan Plastik ve Enerji San. ve Tic. A.Ş.

243 Polibak Plastik Film San. ve Tic. A.Ş.

251 Süper Film Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

262 Adopen Plastik ve İnşaat Sanayi A.Ş.

269 Elif Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

280 Teklas Kauçuk San. ve Tic. A.Ş.

295 Vatan Plastik San. ve Tic. A.Ş.

326 Form Sünger ve Yatak San. Tic. A.Ş.

354 Esen Plastik San. ve Tic. A.Ş.

370 Georg Fischer Hakan Plastik Boru ve Profil San. Tic. A.Ş.

426 Öz-Ka Lastik ve Kauçuk San. Tic. A.Ş.

429 Greif FPS Turkey Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

443 Kalde Klima Orta Basınç Fittings ve Valf Sanayi A.Ş.

460 Superlit Boru Sanayi A.Ş.

485 Sanica Isı Sanayi A.Ş.


Yazdır
Tüm hakları saklıdır. © 2015
Reklammania